Deset způsobů, jak být šťastný

O kolik šťastnějších lidí by mohlo být, kdyby si každý uvědomil, že štěstí není pouhým výsledkem nebo důsledkem našeho okolí. Že štěstí je v nás samotných.  a pro mnohé je naopak každodenním motorem na cestě k úspěchu.

Pro začátek vyzkoušejte těchto deset osobně vyzkoušených způsobů, jak být každý den o něco šťastnějším.

 

  1. Pravidelná fyzická aktivita
    Dost často hledáme výmluvy, proč nemáme čas na pohyb. Nejčastěji pod záminkou psychického tlaku z práce, každodenních stresů.
    Právě pravidelná fyzická aktivita uvolňuje od stresu Opravdu si nenajdete alespoň 7 minut každý den?
    Pravidelné cvičení podporuje pocit vyrovnanosti a štěstí a funguje i jako prevence depresí, stimuluje činnost mozku a celkově má pozitivní dopadu na vaše tělo nemluvě.

  2. Spánek: emoční vyrovnanost
    Dostatečný spánek revitalizuje naše tělo a podporuje produktivitu, ale nejnovější výzkum potvrzuje, že spánek přímo ovlivňuje dobrou náladu a pocit štěstí.
    Vědci došli k závěru, že nedostatek spánku evokuje vzpomínky na negativní slova a obrazy, podporuje přecitlivělost na emoce strachu či frustraci.

  3. Rodina a přátelé
    Na sklonku života lidé nejčastěji litují nedostatku času stráveného s přáteli a rodinou. Jejich vliv skvěle shrnuje Daniel Gilbert z Harvardské univerzity: „Činnosti, o kterých tvrdíme, že nás dělají šťastnějšími, jsou ve skutečnosti jen činnosti, jak být více s rodinou a přáteli.“
    Jeden z výzkumů dokonce přišel s objevem, že kvalita našeho života v pětašedesáti letech je formována už okolo čtyřicítky a lze ji předpovědět ze vztahů k nejbližším. Tajemství však nespočívá v množství sociálních interakcí, ale v pomoci druhým a schopnosti poradit nebo se postarat.

  4. Dostaňte se ven
    Pouhých dvacet minut venku za dobrého počasí má značný dopad jak na dobrou náladu, tak na schopnost myslet a také na paměť. Lidé, kteří tráví více nebo většinu času venku jsou dokonce výrazně šťastnějšími. Nejlepších výsledků dosahovali účastníci výzkumu bez rozdílu na typu prostředí při venkovní teplotě 13,9°C, pochopitelně příroda či park měly větší vliv, než městské prostředí.

  5. Pomáhejte ostatním: 100 hodin ročně
    Lidé, kteří se věnují dobrovolnické činnosti nebo jinak pomáhají ostatním alespoň dvě a více hodin týdně vykazují mnohem větší pocit spokojenosti a štěstí. Na výsledcích se shodla řada vědců, a dokonce došli k závěru, že není lepšího způsobu ke zlepšení vlastního života než pomoc druhým.

  6. Usmívejte se
    Možná se tento bod může jevit jako naprosto samozřejmý, ale trik není v pouhém úsměvu a krátkodobém dobrém pocitu. Vědci zjistili, že přirozený úsměv podporovaný pozitivními myšlenkami zvyšuje naši pozornost, soustředěnost a výkonnost. Krom dobré nálady a pocitu štěstí má úsměv také pozitivní vliv na pocit bolesti.

  7. Plánujte dovolené
    Ať si o tom myslíte cokoliv, zjevně i tato metoda funguje. Nemusíte jet rovnou na dovolenou, pokud se rozhodnete věřit i tomuto výzkumu, dovolenou stačí naplánovat a pocit spokojenosti a štěstí se už i tak navýší. Naplánovaná dovolená má na nás pozitivní vliv po dobu okolo osmi týdnů, poté se její vliv snižuje. Neplánujte tedy dlouhodobě! Nemusí to být však přímo dovolená, i plánování jednodenního výletu s přáteli nebo návštěvy oblíbeného kina či divadla má dobrý vliv.

  8. Meditujte pravidelně
    Často se o meditaci mluví v kontextu uvolněnosti, vyrovnanosti a soustředěnosti. Avšak v nedávném vědeckém článku tým zjistil, že podporuje i pocit štěstí – a to v dlouhodobém horizontu. Krom pozorování účastníků výzkumu jim lékaři provedli skenování mozku, kde již během osmitýdenního kurzu meditace pozorovali zvětšení oblasti s pozitivním myšlením a zmenšení oblasti související se stresem.

  9. Zkraťte každodenní cestování
    Tým švýcarských vědců zjistil, že právě každodenní dojíždění do práce je jedna z nejzásadnějších pravidelných činností ovlivňující náš celkový pocit štěstí a spokojenosti. Stejně jako výzkumníci z Harvardu porovnávali, zda větší dům nebo lepší práce může kompenzovat delší dobu dojíždění, zjištění však bylo jasné – ani jedno nepomůže.

  10. Nezapomínejte na vděčnost
    Metod na budování pocitu vděčnosti je mnoho – ať už vedení deníku nebo sdílení těch nejlepších momentů každého dne s přáteli. Z pohledu výzkumu řada studií prokázala, že již vedení jednoduchého deníčku, kam denně napíšeme tři věci, za které jsme vděční, značně zvýší náš pocit štěstí.

 

A co vy, jaké jsou vaše ověřené způsoby udržet si dobrou náladu a pocit štěstí?
 

 

Zdroj: http://dreamlife.cz/