Jak uvažujeme

Úvod

Motto:

Úspěšní lidé většinou nejsou géniové, ale používají selský rozum.

 

Vysoce inteligentní lidé často uvíznou v inteligenční pasti, kdy jim logické myšlení brání přijít nějaké věci na kloub "nenormálním" způsobem. Inteligentní lidé také rádi druhým dokazují, že nenormální věci nejdou realizovat. Někdy mají i pravdu. Ale to je asi tak vše.

 

Najděte to, co vám nejvíce funguje, a na zbytek se vykašlete.

Musíte ale také vědět, jaké chcete výsledky.

 

Jak uvažujeme

Průměrný člověk využívá asi tak 2 % svého mozkového potenciálu. Zbytek nikdy nevyužije.

Pokud stroj pracuje s 10 - 15 % účinností, považujeme je za neúčinné!!!

 

Od narození máme asi 18 miliard mozkových buněk. Výzkumy říkají, že nám hlavou projde denně asi 25 000 myšlenek.Jestliže 8 h spíte, pak se zhruba každou 1 - 2 s zabýváme nějakou myšlenkou.

 

Lidský mozek váží 1 300 - 1 500 g. Nervovým buňkám se říká neurony, ty mezi sebou vytváří ohromné množství nervových spojení, kterými se šíří elektrochemické impulsy rychlostí asi 120 m/s.

Sídlo emocí je uložené ve vývojově starší oblasti mozku. Jeho část - amygdala" je sídlem všech vášní a řídí emoční reakce.

Hippocampus zase hodnotí obsah informací, ukládá je do paměti.

Díky němu rozeznáváme tvář souseda, ale amygdala vám připomene, že ho nemáte rádi.

Amygdala zahájí činnost vždy dříve, než logická klenba pochopí, co se vůbec děje.

Emočně jednáme velmi rychle, ale nepřesně. Logicky jednáme přesně, ale pomalu.

 

Prostřednictvím smyslů si vytváříme obraz reality v našem mozku. Každý trochu jinak!!! Tomu odpovídá jednání lidí, každý podle svých myšlenek. A ty můžeme ovlivňovat!!! Jde vlastně o to, čím náš mozek krmíme:-)

 

Nikdy ve svém mozku najednou vědomě neřešíme paralelně více věcí. Můžeme, a taky to děláme, přeskakovat z jedné myšlenky na druhou.

Vědomá mysl má omezené možnosti.

Pak ještě máme podvědomou mysl, která řídí náš život jako autopilot na základě mnohokrát opakovaných činnostech (jsou zafixovány v mozku). Změnit tyto vyjeté koleje lze jen tím, že najedeme vědomě jiné cesty...

Opakujeme-li dostatečně často určité myšlenky a úkony, zažijí se. Stanou se zvykem a utváří náš osud. O úspěchu či neúspěchu nakonec rozhoduje kvalita našich myšlenek. Tu ovlivňujeme JEN MY SAMI.

 

Zdroj: Toman Ivo: Debordelizace hlavy, 2009, TAXUS International s.r.o., Praha, ISBN: 858-6-11-22023-8

(c) inforama-thorium