Jak se správně učit

Asi nejčastější stížností, kterou slýcháme od mladých lidí, hlavně školních dětí a studentů, ale i od dospělých - je neschopnost soustředit se na učení. Ano, i dospělý někdy stojí před problémem, že by měl rychle zvládnout cizí jazyk, naučit se nové operace na počítači, a nebo zvládnout jinou, novou technologii ve své práci. Musíme se stále učit. Učení však vyžaduje respektování určitých pravidel, vytvoření si rytmu a rituálu, který je s učením spojen, to snadné, rychlé a dostatečné ponoření se do potřebné koncentrace. Vždyť tak často se učící se jedinec přistihne, že vlastně vůbec nevnímá, co čte, že mu myšlenky bloudí někde úplně jinde.

Jsou lidé, kteří, přestože vystudovali úspěšně, nikdy se nenaučili správně se učit. Na svůj studijní úspěch vynakládali zbytečně mnohem více energie.

  1. Vyhodnoťte si rozsah učení a stanovte, co je hlavní a co vedlejší. Začínejte tím složitějším a během učení si srozumitelně shrnujte látku do myšlenkových map.
  2. Najděte si motivaci: co se člověku líbí, učí se snadněji.
  3. Sestavte si nějaký realistický plán a snažte se jej dodržet. Někdy lze i slevit, ale musí k tomu být pádný důvod.
  4. Na učení se ihned soustřeďte, těkající pozornost snižuje výkon.
  5. Odkliďte z dosahu věci, které s učením nesouvisí. To se týká i přehrávače, televize či mobilu.
  6. Studovat se má na stálém místě. Lhostejno, zda vleže nebo vsedě, či v chůzi, zda si text podtrhávat, číst potichu nebo nahlas.
  7. Místnost má být dostatečně větraná, nepřetopená a hlavně dobře osvětlená. Jinak se dostavuje rychleji únava a snižuje se výkon.
  8. Během učení dodržujte krátké přestávky k osvěžení, koncentrovaná pozornost vydrží max. 45 min. Pak by měla být 15 min přestávka.
  9. Studujte na svém studijním místě a bez odkladů hned od začátku naplno.
  10. Opakování je nutné třikrát: za hodinu, za den a za týden. Pro dlouhodobější zapamatování i za měsíc.

Informace byly čerpány z knihy: Cimický Jan: Psychotesty, Fragment s.r.o. 2009

(c) inforama-thorium