Mých sedm divů světa

Egyptské pyramidy. Visuté zahrady princezny Semiramis. Mohutná Feidiova socha Dia. Artemidin chrám v Efesu. Mauzoleum v Helikarnasu. Maják na ostrově Pharos. Sedm divů světa, tak, jak je pojmenoval antický svět. Naše civilizace příliš roztáhla svá křídla, a tak nás již velikost pyramid velmi neohromí. Hledáme divy jinde. Jsou často méně nápadné než pyramidy, jsou víc o tom, co kolem sebe poznáváme, než o tom, co vytváříme. Proto klademe našim současníkům otázku: Co dnes považujete za sedm divů světa?

Talent

Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. (*1942)

v Ústavu molekulární genetiky AV se zabývá výzkumem struktury genomů. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR.

Rád se občas podívám na tenisový zápas. Vyhrávají ti samí superhráči. Je pravděpodobné, že jíní velmi dobří hráči trénují víc než ti vítězové, mají snad i pevnější vůli vyhrát, lepší nervy. A přece stále vyhrává těch několik slastných, zjevně více talentovaných hráčů.

Říkává se, že talent přispívá k úspěchu jen málo a že důležitější je píle a vytrvalost. Říkává se, že trénink dělá mistra. Nevím. Ale jsem si jist, že píle a vytrvalost bez talentu nejsou mnoho platné k dosažení vrcholových výkonů, přinejmenším ve sportu a umění. Talent je předpoklad úspěchu.

Je talent dědičný? Je dán souhrou zděděných vlastností? Pravděpodobně ano. Slyšel jsem kdesi, že podstatou talentu pro míčové hry je dokonalá stabilita a smysl pro rychlou orientaci v prostoru. Geny zodpovědné za tyto vlastnosti budou snad jednou nalezeny díky projektu Lidský genom. Budeme ale někdy schopni vysvětlit jen prostřednictvím genetiky například hudební talent?

Pravděpodobně každý z nás zná ten pocit okouzlení z lidí bystrých, nadaných, kteří svou věc dělají lépe než ostatní. Mnozí však propadají i falešné představě, že talent a úspěch v nějaké specifické činnosti umožňuje jedinci být vynikající ve všem. Nositelé Nobelových cen za vědu jsou často dotazováni na názor v otázkách politických, kulturních a podobně, a jejich názory jsou zohledňovány více než názory jiných. Nepovažuji to za správné, talent k určité činnosti nevypovídá nic o schopnostech k činnosti jiné. Co jen známe vynikajících sportovců, kteří jsou stěží schopni formulovat své myšlenky. A kolik geniálních vědců je naprosto neschopno provádět některé běžné činnosti? Talent také nevypovídá nic o morálních vlastnostech člověka. A nebezpečné je, když nadaný jedinec zaměří svůj talent ke škodlivé nebo dokonce trestné činnosti.

Přesto je talent jeden z divů, sice těžko vysvětlitelný v termínech biologie, ale zato div, na němž je vystavěna naše civilizace.

Zdroj: Čorba Jaroslav: Divit se je lidské, Vydavatelství Fischer, ISBN 80-85919-13-3

(c) inforama-thorium