Mých sedm divů světa

Egyptské pyramidy. Visuté zahrady princezny Semiramis. Mohutná Feidiova socha Dia. Artemidin chrám v Efesu. Mauzoleum v Helikarnasu. Maják na ostrově Pharos. Sedm divů světa, tak, jak je pojmenoval antický svět. Naše civilizace příliš roztáhla svá křídla, a tak nás již velikost pyramid velmi neohromí. Hledáme divy jinde. Jsou často méně nápadné než pyramidy, jsou víc o tom, co kolem sebe poznáváme, než o tom, co vytváříme. Proto klademe našim současníkům otázku: Co dnes považujete za sedm divů světa?

Brýle

Rudolf Křesťan (*1943)

novinář, publicista, televizní moderátor, autor 8 sbírek fejetonů

Tahle kouzelná pomůcka je tu na zeměkouli teprve od středověku. Neumím si dost dobře představit, jak se lidé se zrakovými potížemi mohli dívat na svět: nejspíš ho viděli rozmazaný a bez obrysů. Proto se nedivte, že brýle pokládám za významnější div než rakety do vesmíru. Mám s nimi bezpočet příhod, z nichž se zmíním aspoň o jedné sortě: mým zlozvykem je jejich odkládání. Za rekord v téhle oblasti pokládám situaci, kdy jsem je ani po několika hodinách nemohl zaboha najít – až jsem je našel odložené v ledničce. Poté. kdy jsem se o dotyčném zážitku zmínil v jednom ze svých fejetonů, napsala mí jistá čtenářka, že to nic není protože ona má zážitek ještě výraznější: brýle jí zmizely a teprve po několika měsících zjistila, že je omylem zavařila do sklenice s okurkami!

Zkrátka, brýle jsou fenomén nejen užitečný, nýbrž i dějový, dramatický a svým způsobem i magický. Důkazem jejich všeobjímající moci (tedy objímající nejen nos a uši) budiž fakt, že při televizním portrétu českého akademika Wichterleho, jehož jméno je mezinárodně spojeno s vývojem kontaktních čoček, jsem si všiml, že na očích neměl vůbec žádné kontaktní čočky, nýbrž úplně obyčejné brýle! Dodávám, že mu velice slušely!

Zdroj: Čorba Jaroslav: Divit se je lidské, Vydavatelství Fischer, ISBN 80-85919-13-3

(c) inforama-thorium