Pranostiky - květen

  1. Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, trnopuk - z kamen fuk.
  2. Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - polezem na kraj.
  3. Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - vyženem kozy v háj.
  4. Sníh v máji - hodně trávy.
  5. Studený máj - v stodole ráj.
  6. Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.
  7. Není-li květen ani příliš studený, ani mokrý, naplňuje stodoly i sudy.
  8. V máji vlhko, chladno - bude vína na dno.
  9. Suchý březen, chladný máj - bude humno jako ráj.
  10. Suchý březen, mokrý máj - bude humno jako ráj.
  11. Mokrý máj - v stodole ráj.
  12. Mokrý máj - chleba hoj.
  13. V máji aby ani hůl pastýřova neoschla.
  14. Májová vlažička - naroste travička; májový deštíček - poroste chlebíček.
  15. Májová kapka platí nad dukát.
  16. Na mokrý květen přichází suchý červen.
  17. Deštivý květen - žíznivý říjen.
  18. V květnu vrtěl dešťa - hrstka bláta.
  19. Májová voda vypije víno.
  20. Večerní rosy v máji hodně sena dají.
  21. Je-li už máj zahradníkem, není stodol milovníkem.
  22. Suchý květen - mokrý červen.
  23. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
  24. Jestli v máji neprší, červen to dovrší.
  25. V máji hřímoty nedělají trampoty.
  26. Když se v máji blýská, sedlák si výská.
  27. V květnu-li hrom se ozývá, v červnu zřídka mrholívá.
  28. Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
  29. Bujný květ - plný úl.
  30. Roj, který se v máji rojí, za plný vůz sena stojí; v červnu rojení nestojí za zvonění.
  31. Roj, který se v máji rojí, za plnou fůru sena stojí; ale o svatém Janě ani za vodu ve džbáně.

Vstupujeme do měsíce, který se pokládá za nejkrásnější v roce. Má však ještě další prvenství: jediný ze všech měsíců v roce má dvě pojmenování: starší máj (z latinského maius) a mladší květen (podle přírody, která v tuto dobu kvete). Málokdo však ví, že název květen je u nás znám něco přes 200 let. Užil ho poprvé jeden z tvůrců novodobé češtiny Josef Jungmann r. 1805 při "zcestování "francouzského přírodního románku Atala aneb Láska dvou divochů napoušti F. R. Chateaubrianda. Starší označení pátého měsíce se však ještě dlouho udržovalo a je dosud poměrně živé. Užil ho i Karel Hynek Mácha pro svou nesmrtelnou báseň z r. 1836 - podle tehdejšího pravopisu měl však její titul při svém vzniku podobu Mág. Stejný název května má i většina našich pranostik. Z toho by se dalo usuzovat na jejich relativní stáří.
Úvodní tři květnová rčení přinášejí různá libozvučná pokračování "kamnové" pranostiky známé již z března a dubna. Verze č. l je podle F. L. Čelakovského; trnopukem se zde obrazně míní májová doba rašení. Verze č. 2 byla zaznamenána na Chodsku.
To, co dále květnové pranostiky vítají, nám většinou nejde pod fousy: květen chladnější, spíše deštivější. Abychom porozuměli nejznámější pranostice č. 5 o studeném máji, doplňme ji rčením č. 21 o máji - zahradníku. Květen by tedy podle poznatků našich předků neměl příliš vybočit z normálního chodu teplot; při teplém máji jsou obavy z nižších výnosů. Zdravé meteorologické jádro naší oblíbené průpovídky potvrzuje známý meteorolog A. Gregor.
Normální květen se vyznačuje poměrně rychlým ohříváním evropské pevniny, což se projevuje stálým vzestupem průměrných teplot vzduchu. Přilehlý oceán se ohřívá pomaleji. Zatímco v zimě byl teplejší než kontinent, v letním pololetí zůstává postupně v oteplování za evropským vnitrozemím stále více pozadu. Tyto teplotní rozdíly se začnou obvykle projevovat i v rozložení tlaku vzduchu. Nad teplejší pevninou se tlak vzduchu snižuje, nad chladnějším oceánem zvyšuje. Tato nerovnováha se pak vyrovnává pronikáním chladnějšího vlhčího vzduchu od moře na kontinent. Nedochází-li během května k neobvykle rychlému přehřívání evropského kontinentu, nehrozí příliš prudký nástup a delší trvání advekce (přílivu) vlhkého vzduchu, a tím deštivého počasí v první polovině června. Neočekává se tedy výrazné "medardovské" počasí, které by mohlo ohrozit vývoj polních plodin i senoseč.
Proto A. Gregor považuje velká vedra v květnu a v červnu za nepříznivý příznak pro další vývoj povětrností během léta. Formuloval svůj názor takto: Studený a vlhký květen přináší teplý a suchý červenec; teplý a suchý květen je předzvěstí studeného a vlhkého července.
Po sérii rčení příznivě nakloněných květnovému dešti se zastavme u průpovídky č. 18. Kolik deště je vrtěl? Pořekadlo bylo zaznamenáno ve Slezsku, kde je "vrtěl" nářeční označení staré české jednotky objemu pro sypké látky, věrtele (z německého Viertel, tj. čtvrtina korce). Podle patentu z r. 1784 obsahoval věrtel 23,401; v chmelařství se dodnes užívá českého věrtele s obsahem 23,25 1. Poměrně velké množství deště v květnu vytváří tedy jen hrstku bláta, neboť žádaná vláha se rychle vsakuje nebo vypaří (srovnej březnovou pranostiku č. 30).
Protikladem k předchozím "vláhovým" pranostikám je rčení č. 19 o májové vodě pijící víno. Uvádí ji ve svém Mudrosloví národa slovanského v příslovích z r. 1852 F. L. Čelakovský a interpretuje ji tak, že deštivost v máji škodí vinicím.
Předpovídat dlouhodobě atmosférické srážky je problém dosti ožehavý. Nejinak je tomu i v našich pořekadlech č. 22 a 23, podle nichž by měl být suchý květen kompenzován výrazně deštivým červnem. Podle rozboru vztahu srážek v květnu a červnu na základě dlouhodobého měření v Přerově (za období 1901 - 1960) se ukazuje, že se srážky menší než normál vyskytly ve 34 případech. Co z toho plynulo pro červnovou vláhu? Červen se "předal" v 16 případech (v 47 %). Častěji se tedy po sušším květnu vyskytl i sušší červen, takže naše pranostika vyjadřovala spíše přání rolníků než skutečnost. To mluví ve prospěch chodské pranostiky č. 24 opačného smyslu.
Dostáváme se k včelařským pranostikám č. 29-31, z nichž nejznámější je patrně1 č. 30, která hodnotí cenu květnového rojení; zaznamenal ji v polovině minulého století F. L. Čelakovský. Není většího omylu při interpretaci pranostik než bezprostřední výklad, aniž se pokusíme zjistit bližší okolnosti místa a doby vzniku a tehdejší reálie. V našem případě se bez základních znalostí z dějin včelařství nemůžeme vyjádřit k významu zvonění. Je zde jen pro potřebu rýmu? Proč se vlastně přikládá cena pouze májovému roji? Jsme tedy postaveni před problém, kdy asi pranostika vznikla.
Využijeme-li studií O. F. Bablera k tomuto tématu, nejstarší českou obsahově podobnou průpovídku nacházíme v kalendáři Nejnovější moravský a slezský domácí přítel na r. 1847:
Za mlaďunký rojík v máji 
rádi ti vůz sena dají; 
ale za roj v červnu 
ani se jen z místa nehnu.
Pokud jde o srovnání ceny roje s fůrou sena, známý překladatel ukázal, že není původní. Znají je v řadě evropských států, a to dříve. Např. nerýmovaná podoba podobného anglického pořekadla je ve staré anglické příručce z r. 1655, kde se hodnota včelího roje v máji přirovnává ke krávě s nůší sena, kdežto v červenci nestojí ani za mouchu. K nám se tato včelařská pranostika dostala patrně přes německou a polskou jazykovou oblast. Nápadně podobná, ale ještě nerýmovaná polská pranostika z kalendáře na r. 1843 zní v českém překladu takto:
Roj včel v máji stojí za fůru sena,
červnový (roj) nestojí za námahu.
Zvážíme-li, že kalendář z r. 1847 s nejstarší podobou české pranostiky byl určen pro Moravu a Slezsko - kulturní historik Č. Zíbrt ve svých příspěvcích k dějinám včelařství z konce 19. století uvádí Slezsko jako oblast, kde analogickou poučku zaznamenal mezi lidem - nasvědčuje všechno tomu, že se editor uvedeného Domácího přítele opíral o polskou verzi a že ji při překladu opatřil rýmem.
Není-li ale nejranější česká verze naší včelařské pranostiky původní, pak je u průpovídky č. 30 originální motiv "zvonění". Má mimo rým nějaký význam? Kupodivu ano. Z možných výkladů příčin zvonění se zdá nejdůležitější hledisko majetkoprávní. Zvoněním, klepáním na kosu nebo starý hrnec či střílením dal včelař okolí na vědomí, že roj vyšel z jeho úlu, a je tedy jeho vlastnictvím. Kdo první zvonil, vyloučil možnost, aby si roj přivlastňoval jiný blízký včelař, a to bez ohledu na to, kde se roj usadil.
A smysl našich rčení č. 30 a 31? Červnový roj^nemá velkou cenu, protože v běžném roce už z něho nebude užitek: proto se nevyplatí o něj hlásit, v prvním případě zvonit. U starého způsobu včelaření se totiž rojení vždy považovalo za kladný prvek, za příznak životaschopnosti včelstva, což ovšem nemusí platit vždy. Dnes se na rojení včel z hospodářského hlediska pohlíží jako na nežádoucí jev, protože jiná včelařská zkušenost říká: Mnoho rojů - málo medu. Je žádoucí pouze mírná rojivost, nepřesahující v počtu rojů 10 % plného, racionálně vedeného včelína. Dodnes je totiž přirozený roj nejhodnotnější náhradou eventuálních vysokých zimních ztrát včelstev.
Končíme-li putování po stopách starých včelařských pranostik, můžeme konstatovat, že jsou pěkným kulturně historickým dokladem o úzkém vztahu našeho lidu ke včelám a včelaření; tento vztah je velmi žádoucí i dnes, kdy se dochází k závěru, že med a vosk tvoří jen asi 10-20 % společenského užitku včelstev, zato plných 80-90 % spočívá v opylování zemědělských kultur.
A jak se jeví měsíc květen při statistickém hodnocení vztahů mezi měsíčními teplotami podle P. Kovanice? Je poměrně nezávislý na předchozích měsících (je až na 8. místě v pořadí závislosti), ale má silný kladný vliv na následující měsíce (je na 2. místě ve stupnici vlivu). Konkrétně má průměrná teplota května silný kladný vliv na teplotu července, srpna a září téhož roku, srpen a září roku následujícího a na duben téměř po třech letech. To znamená, že po květnu teplejším než obvykle bude pravděpodobně následovat i nadnormálně teplý červenec, srpen a září. Netýká se tento závěr vlastně rčení č. 21 o nevítaném zahradníku máji?
Nejpopulárnější z květnových pranostik jsou bezesporu ty, které se týkají "ledových mužů" (12.-14. 5.), vinařům jsou pak známá rčení k Urbanu (25. 5.).

Informace byly čerpány z knihy Jan Munzar: Medardova kápě, nakl. Horizont Praha 1985

Poznámka: Všechny zde uvedené pranostiky jsou bez záruk. Jediný spolehlivý ukazatel budoucího počasí je rosnička. Pokud se vám podaří odchytit tento čím dál vzácnější druh žáby, řiďte se výhradně jejími doporučeními.

(c) inforama-thorium