Pranostiky - listopad

  1. Teplý říjen, studený listopad.

  2. V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní.
  3. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
  4. Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
  5. Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
  6. Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
  7. Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobyde.
  8. Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
  9. Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzy uchytí.
  10. Studený listopad - zelený leden.
  11. Padá-li první sníh, novembris, když země nebude zmrzlá, velikou škodu osení učiní a je vyleží aneb osení se pod sněhem paří a hnije. Ale jestli padne sníh, když země nejprve zmrzne, jest osení užitečný, nebo ono bezpečně v teple pod sněhem ve zmrznuté zemi leží.
  12. Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
  13. Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
  14. Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
  15. V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
  16. Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.
  17. Jaký listopad, takový březen.

Listopad je jedenáctý měsíc roku. V starém římském kalendáři to byl měsíc devátý - november a toto pojmenování převzala v drobných obměnách většina evropských jazyků. Český název měsíce souvisí bezpochyby s padajícím listím.

Srovnáme-li orientačně počty "měsíčních" pranostik od ledna do listopadu, ukazuje se, že nejméně pořekadel během roku má sice červenec (10 rčení), na listopad však připadá vedlejší minimum (17 rčení).

První listopadová průpovídka by měla vyjadřovat teploty obou měsíců vůči normálu.Jak jsme si však již řekli u října (rčení č. 14), nelze s její prognózou souhlasit. Můžeme ji nanejvýše považovat za pouhé konstatování, že při normálním ročním chodu počasí je listopad studenější než říjen, a to je trochu málo.

Listopad je u nás nejoblačnějším měsícem roku. Např. v Brně činí průměrná oblačnost v listopadu 7,7 desetin neboli 77% pokrytí oblohy, na Benecku (886 m.n.m.) 86% a Lučanech nad Nisou (657 m.n.m.) dokonce 87%. Všimněme si proto rčení č. 9, hovořícím o třpytu hvězd, tedy jasném počasí, které se vyskytuje v tomto měsíci jen vyjímečně. Pranostika je velmi rafinovaná, má však hodně pravdy, pohlížíme-li na ni jako na krátkodobou předpověď. Následuje.li po sobě několik jasných klidných nocí, je s přihlédnutím k hodně krátkému dni pokles teplot pod bod mrazu  nasnadě. Ukázkový příklad podobného ochlazení o 15°C se vyskytl v listopadu1983. Po vpádu studeného vzduchu 11.11.,tedy přesně na Martina, se na naše území rozšířila oblast vysokého tlaku vzduchu, takže došlo ještě k dalšímu poklesu teploty radiačním ochlazováním za jasných nocí. Při vyvrcholení tohoto chladného období 14.11 byla v Českých Budějovicích zaznamenána minimální teplota -15°C, ve Vyšším Brodě dokonce -18°C.

Další specialitou listopadu je otázka sněžení a sněhu v nížinách, které se týká pět pořekadel (č.11-15). Zajímavá "sněhová" pranostika č.11 je jedním ze dvou nejstarších listopadových rčení vůbec; uvádí ji Partliciův kalendář. Její první část souvisí svým obsahem s komentovaným březnovým rčením č.12, druhá část trochu připomíná známé úsloví Únor bílý pole sílí; této alternativy se zřejmě týkají i průpovídky č.12 a č.13.Všimněme si ještě rozporu mezi pranostikami č.12 a č.15; patrně je nežádoucí jak nadměrné množství vláhy, tak velké teplotní extrémy spojené s oblevami.Jisté však je, že listopadový sníh v nížinách bývá ještě nestálý; bohužel - říkají si školáci, bohudík - říkají si motoristé.

Podmínečně formulované lidové povětrnostní pravidlo č.16 o předpokládanému vztahu mezi počasím v listopadu a březnu zaznamenal v r.1793 astronom a meteorolog A. Strnad. Novější podobou této pranostiky je pak kategorické tvrzení č.17.

Jak se jeví listopad z hlediska meziměsíčních korelací teplot podle P. Kovanice? Pokud jde o celkovou závislost na předchozích měsících, je listopad ve stupnici závislosti spolu dubnem na 4.-5. místě. Ve stupnici vlivu na následující měsíce je listopad spolu s únorem na 8.-9. místě. Listopad má podle zvolených kritérií silný staticky významný vliv na prosinec téhož roku. Jinými slovy: je-li listopad v daném měsíci teplotně nadnormální, bude pravděpodobně následovat i zvýšení teplot v prosinci téhož roku ve srovnání s normálem. To znamená, že reálné jádro má pranostika č.5 o krtkovi a komárech.Nepotvrzuje se naopak rčení č.10 o kompenzačním vztahu mezi listopadem a lednem a pořekadla č.16 a 17 o setrvačné vztahu mezi listopadem a březnem.

Z listopadových pranostik jsou nejznámější a nejhojnější rčení vázaná na Martina. K významným "kritickým" dnům měsíce však patří i Kateřina a Ondřej.

Informace byly čerpány z knihy Jan Munzar: Medardova kápě, nakl. Horizont Praha 1985

Poznámka: Všechny zde uvedené pranostiky jsou bez záruk. Jediný spolehlivý ukazatel budoucího počasí je rosnička. Pokud se vám podaří odchytit tento čím dál vzácnější druh žáby, řiďte se výhradně jejími doporučeními.

 inforama-thorium